CANKARJEVO LETO

Ivan Cankar, eden največjih slovenskih pisateljev, se je rodil 10. maja leta 1876 v Vrhniki in umrl pred 100 leti, 11. decembra leta 1918 v Ljubljani.

Leta 1882 se je vpisal v osnovno šolo na Vrhniki, leta 1888 pa na ljubljansko realko. Leta 1896 je po maturi odšel na Dunaj študirati tehniko. Kmalu se je prepisal na slavistiko. Po Dunaju je nekaj časa živel v Sarajevu, potem pa se je dokončno preselil v Ljubljano.

Uvrščamo ga med predstavnika moderne. Prvo pesniško zbirko Erotika je izdal 1899, kasneje pa je pesništvo opustil in začel pisati prozo in dramatiko. Poleg umetniškega pisanja se je Cankar ukvarjal tudi s publicističnim pisanjem, kritiko in esejistiko.

Kipi posvečeni njemu v spomin se nahajajo na Vrhniki, na Rožniku v Ljubljani ter pred Cankarjevim domom v Ljubljani .

Ob 100 obletnici smrti pa se mu na naših tleh poklanjamo s Cankarjevim letom.

Najbolj pestro dogajanje se obeta v njegovem rojstnem kraju v Vrhniki. V skoraj vseh slovenskih knjižnicah je razstava njegovih del in ena izmed njih je tudi v naši šolski knjižnici

Pripravili: Nika Novosad, 8.a in Tiana Muratović Počivalnik, 8.b

Nika Novosad 8.A