Šolska skupnost

ORGANIZIRANOST UČENCEV – ŠOLSKA SKUPNOST

Učenci so organizirani v oddelčnih skupnostih. Učenci oddelčne skupnosti izvolijo dva predstavnika oddelka, ki predstavljata učence oddelka. Učenci pri urah oddelčne skupnosti skupaj z razrednikom obravnavajo posamezna vprašanja iz življenja in dela svoje skupnosti in šole ter oblikujejo predloge in pobude za boljše delo in razreševanje problemov:

• obravnavajo učni uspeh v oddelku in organizirajo medsebojno pomoč pri učenju,
  • organizirajo pomoč sošolcem v različnih težavah,
  • obravnavajo kršitve šolskih pravil in predlagajo načine ukrepanja ter preventivnega delovanja,
  • dajejo pobude in predloge v zvezi s poukom, programom dni dejavnosti, ekskurzij, šolskih prireditev in interesnih dejavnosti,
  • predlagajo razredniku ugotavljanje ustreznosti posamezne ocene,
  • sodelujejo pri ocenjevanju,
  • oblikujejo predloge za pohvale, priznanja in nagrade učencem v oddelčni skupnosti,
  • organizirajo različne akcije in prireditve,
  • opravljajo še druge naloge, za katere se dogovorijo.

ŠOLSKA SKUPNOST IN ŠOLSKI PARLAMENT

Oddelčne skupnosti se povezujejo v Šolsko skupnost učencev. Vodi jo Vesna Švab.

Šolski parlament učencev je izvršilni organ Šolske skupnosti in deluje pod mentorstvom Mojce Vedenik. Sestavljajo ga učenci, ki jih izvolijo posamezne oddelčne skupnosti.

Skupnost učencev šole sprejme letni program dela in predvsem opravlja naslednje naloge:

• zbira pripombe in predloge oddelčnih skupnosti v zvezi s programom pouka, dnevov dejavnosti, ekskurzij, interesih dejavnosti, prireditev in drugih dejavnosti, ki jih organizira šola,
  • spremlja uresničevanje pravic in dolžnosti učencev ter opozarja ravnateljico in Svet šole na morebitne kršitve pravic učencev,
  • organizira šolske prireditve, informira učence o svoji dejavnosti,
  • načrtuje in organizira skupne akcije (zbiralne akcije, solidarnostne akcije ipd.),
  • predlaga izboljšave bivalnega okolja (lepši izgled, čistejše okolje) in sodeluje pri uresničitvi idej,
  • oblikuje predloge za pohvale, nagrade in priznanja učencem,
  • opravlja druge naloge, za katere se dogovorijo učenci.

Skupnost učencev šole bo opravljala različne naloge v skladu z LETNIM DELOVNIM NAČRTOM ŠOLE in poudarkom na prednostnih nalogah ob upoštevanju vseh zakonskih in podzakonskih aktov šole.

Skupnost učencev šole sestavljajo učenci (dva predstavnika) oddelčnih skupnosti. Organi skupnosti učencev šole se volijo na prvem sestanku v začetku šolskega leta.