Kako do nas

Velenje – naše najlepše mesto

V objemu okoliških hribov se razprostira Šaleška dolina, zibelka naravnih bogastev in rodovitne zemlje, ki skriva neprecenljiv zaklad – lignit. Mesto Velenje se nahaja v dolini, ki ji pravimo tudi dolina gradov.

ww

Eden najlepše ohranjenih gradov v Sloveniji je renesančni Velenjski grad, ki je dal mestu Velenje ime. Ta nas pozdravi ob vstopu v Velenje. V gradu so stalne muzejske zbirke ter občasno prireditve in razstave.

Na strmem griču nad naseljem Šalek stoji razvalina gradu Šalek, ki je dala ime Šaleški dolini in naši šoli. Grad Šalek je verjetno najstarejša grajska stavba v dolini. Stolp, ki se je v večini ohranil do danes, je bil najstarejši del gradu.

we sd

Šaleška dolina je bila poseljena že v davni preteklosti, ko so ljudje živeli v majhnih naseljih sredi zelenic, polj in ob vznožju gradov. Zgodovini daje poseben pridih bajka o jezerskem zmaju Pozoju, ki je v času izsuševanja jezera ljudi pregnal iz doline v hribe. Tam so živeli v preprostih hišah. Kot dediščina te preteklosti je ohranjena samo še Kavčnikova domačija v Zavodnjah.

afas

Z občudovanjem se lahko ozremo v 50. leta prejšnjega stoletja, ko so delavci z vseh vetrov s prostovoljnim udarniškim delom iz starega trga le v nekaj letih zgradili sodobno in moderno mesto.

asddd fsf

V dolini še vedno odmeva rudarski pozdrav srečno. Rudarji so se desetletja spuščali 160 metrov globoko in kopali »črno zlato«. Njihovo življenje in izkušnje nazorno predstavlja popolnoma prenovljeni podzemni Muzej premogovništva Slovenje.

dsdsd fsfs

Škalsko in Velenjsko jezero s pripadajočimi športnimi objekti ponujata pisano paleto športnih, rekreativnih in adrenalinskih aktivnosti. Prenovljena mestna promenada ob reki Paki in očarljiva narava Sončnega parka pa vabita sprehajalce na druženje in aktivno preživljanje prostega časa.

fggf

fgfg gfgfgf

Najmlajše slovensko mesto je danes peto največje mesto v Sloveniji. Je eno najmočnejših gospodarskih središč naše države. Ponaša se z energetiko, kovinsko predelovalno industrijo, okoljevarstvom, obrtniško in trgovsko dejavnostjo ter turizmom.

fgfgf fgfgfgfg

Velenje je mesto medkulturnega sožitja, svobodnega duha in ustvarjalnih ljudi, mesto kulture in glasbe. Za kulturne dogodke skrbi Festival Velenje, ki privablja ljubitelje najrazličnejših zvrsti kulture. Enkrat na leto vzame vajeti v roke nagajiva Pika Nogavička, mladi Velenjčani pripravijo festival mladih kultur Kunigunda, Šaleški študentski klub pa Dneve mladih in kulture. Kulturno dediščino ohranjamo s srednjeveškimi dnevi, poseben utrip mestu dajejo mestna tržnica in sejmi.

Velenje se ponaša s certifikati Otrokom prijazno Unicefovo mesto, Starosti prijazno mesto in Občina po meri invalidov.