16. oktober – svetovni dan hrane

Pripravila: Danijela Ribizel, org. šolske prehrane

Svetovni dan hrane obeležujemo vsako leto 16. oktobra, že od leta 1976. Uvedla ga je Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Glavni namen svetovnega dneva hrane je opozarjanje, da na svetu živi veliko ljudi, ki trpijo za pomanjkanjem hrane.
Letošnji slogan svetovnega dneva hrane je »Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje.«

Svetovni dan hrane nam ponuja priložnost, da opozorimo na stisko več kot 820 milijonov kronično podhranjenih ljudi na svetu. Kar 151 milijonov otrok na svetu, mlajših od 5 let, je podhranjenih, kar pomeni, da nikoli ne bodo dosegli primernega fizičnega in umskega razvoja.
Po podatkih svetovne organizacije za hrano in kmetijstvo FAO se več kot četrtina svetovnega prebivalstva (1,9 milijarde) sooča s problemom prekomerne hranjenosti in debelosti.
V okviru FAO se je Svetovni prehranski vrh zavzel, da bo do leta 2030 po vsem svetu lakota odpravljena.
Na svetu se proizvede dovolj hrane za vsakogar, vendar odpraviti lakoto pomeni, da bo hrana prišla v roke in usta vseh tistih, ki jo zares potrebujejo – predvsem revnim, izoliranim skupinam, etničnim manjšinam, ki živijo na robu ekonomskega in socialnega stanja, žrtvam vojne in žrtvam naravnih nesreč. /Povzeto po Wikipediji in spletni strani Zavoda RS za šolstvo./

Kljub poročilom o milijonih podhranjenih otrok po svetu se mnogim zdijo vsakodnevne dobrine samoumevne. Samoumevno je, da iz pip priteče pitna voda, da imamo vsak dan na voljo raznovrstno in lahko dostopno hrano, da imamo ogrevana stanovanja in organizirano šolsko prehrano.
Svetovni dan hrane je namenjen tudi ozaveščanju o pomenu lokalno pridelane hrane, o uporabi bolj kakovostne in ekološke hrane, zato bomo danes v šolski kuhinji pripravili domačo hrano na žlico iz lokalnih sestavin.
Želimo si, da bi vam hrana teknila, da ne bi bilo ostankov hrane, da bi se doma in v šoli večkrat zahvalili staršem in kuharskemu osebju za dobro kosilo, da bi imeli spoštljiv odnos do hrane. Naj bo naša hrana naše zdravilo.

Da bo svetovni dan hrane sladek, a vseeno zdrav, sem pripravila recept za lešnikove kroglice z datlji in kakavom.

Lešnikove kroglice z datlji in kakavom
Lešnikove kroglice so prava energetska bomba – a zdrava. Zanje ne uporabljamo sladkorja, sladek okus dajo datlji. Potrebujemo dober sekljalnik (blender), ki sestavine fino zmelje. Sama sem uporabila kavni mlinček (lahko tudi palični mešalnik). Količine lahko zmanjšate ali priredite po potrebi.

Potrebujemo:
250 g lešnikov
100 g datljev
60 g presnega kakava
limonin sok (če je potrebno)
Datlje čez noč namočimo v toplo vodo. Naslednji dan zmeljemo lešnike v fino moko. Posebej zmeljemo datlje (brez koščic) v fino pasto. Dodamo približno polovico kakava in premešamo. Sestavine lahko sproti prilagodimo, pomembno je, da dobimo gosto maso, kot za rumove kroglice. Če je masa presuha, dodamo kapljico limoninega soka. Oblikujemo kroglice in jih povaljamo v kakavu.
Uživajte v pripravi in nato v zdravi, hranljivi in energijsko polni sladici.
(Recept je povzet po spletni strani Culinary Yourney by Me.)

(Skupno 66 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost