PODPORA SVETOVALNE SLUŽBE IN DRUGIH USTANOV

Spoštovani starši in skrbniki otrok, dragi učenci in učenke,

življenje se nam je vsem postavilo dobesedno na glavo. Postavljeni smo pred številne preizkušnje, ki vplivajo na naše počutje. V obdobju izolacije in epidemije se lahko pojavijo občutki strahu in anksioznosti, jeze in razdražljivosti, potrtosti in dolgčasa, negotovosti, krivde, obupa. Pomembno je, da odprto spregovorimo o teh občutkih in se na njih ustrezno odzovemo ter tudi poiščemo ustrezno strokovno pomoč in podporo.

Želim vam sporočiti, da v stiski niste sami in da sem tu, da vam pomagam, svetujem in z vami sodelujem. Na elektronskem naslovu mojca.vedenik@guest.arnes.si sem vam na voljo za pogovor, vprašanja, dileme ali pa zgolj za klepet. Po potrebi bom z vami vzpostavila tudi stik preko telefona.

V podporo pri soočanju z različnimi stiskami sem vam pripravila tudi nekaj uporabnih nasvetov, povezav in kontaktnih številk strokovnjakov drugih ustanov:

V Zbornici kliničnih psihologov Slovenije so pripravili kar nekaj koristnih napotkov:

• Vnaprej načrtujte preživljanje svojega časa.
  • Ustvarite dnevno rutino in ji sledite.
  • Telesna dejavnost nas učinkovito varuje pred tesnobo in motnjami razpoloženja.
  • Omejite spremljanje novic na najnujnejše in najbolj zanesljive vire informacij.

Pomembno je, da čas, preživet na internetu in ob novicah uravnotežite z drugimi dejavnostmi, ki niso povezane z virusom – npr. s kuhanjem, z virusom nepovezanim branjem, s poslušanjem glasbe, s hišnimi opravili, s telesno dejavnostjo na prostem, če ne smete od doma, pa vsaj doma, s pogovori o drugih temah.

• Ostanite povezani z bližnjimi preko telekomunikacijskih sredstev.
  • Vzdržujte zdrav življenjski slog.

Uporabne psihološke strategije za obvladovanje stresa in pozitivno naravnanost v kriznih razmerah:

• Ne razmišljajte in ne pogovarjajte se o najbolj katastrofalnih mogočih izidih.

Če ste zelo tesnobni in zaskrbljeni, vam lahko pomaga to, da se zamotite s prijetnimi aktivnostmi. Naj virus ne bo edina tema pogovorov.

• Koristno je lahko, da si določite čas za zaskrbljenost.

Določite del dneva, ko boste do 20 minut razmišljali o bolezni in njenih posledicah, ostali del dneva pa misli o bolezni odženite stran oz. jih odložite na vnaprej določen čas. Morda vam zveni nenavadno, ampak če boste pri tem dosledni, se bo čas neprijetnega razmišljanja sčasoma avtomatično zmanjšal.

• Uporabljajte sproščanje.

Dostop do sprostitvenih tehnik najdete na spletu (YouTube, različne aplikacije z dihalnimi in drugimi sprostitvenimi tehnikami). Pomemben vir čustvene podpore in pomirjanja so lahko tudi domače živali.

• Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Za starše: Kako obvladovati stres in zmanjšati občutke strahu, panike in zaskrbljenosti zaradi koronavirusa

• Pediatrična klinika, UKC Ljubljana

Za starše: Kako spregovoriti z otroki o COVID-19?

Kako otrokom predstaviti Covid-19?

• Unicef Slovenija

UNICEF-ova “telefonska” varna točka 031 510 200, dosegljivi vsak dan od 9.00 do 17.00.

• Safe.si

• Zdravstveni dom Velenje

Z namenom zagotavljanja psihosocialne podpore pri morebitnem težjem spoprijemanju s trenutno epidemiološko situacijo so v Zdravstvenem domu Velenje vzpostavili možnost tovrstne pomoči po telefonu in elektronski pošti.

Družine ter otroci in mladostniki, ki ste obravnavani v kliničnopsihološki ambulanti, se lahko po pomoč obrnete na mag. Mašo Naraločnik Sinur preko elektronske pošte masa.naralocnik@zd-velenje.si, ob torkih popoldne in petkih dopoldne pa tudi po telefonu na številko 03 899 56 36.

Psihosocialno pomoč pa v Zdravstvenem domu Velenje zagotavljajo tudi po naslednjem razporedu:

Ponedeljek:

– dopoldan (7.00-13.30) – Niki Jakol, univ. dipl. psih., 051 493 400, niki.jakol@zd-velenje.si

– popoldan (13.30-20.00) – Urška Mlinar, mag. psih., 031 334 158, urska.mlinar@zd-velenje.si

Torek:

– dopoldan (7.00-13.30) – Urška Mlinar, mag. psih., 031 334 158, urska.mlinar@zd-velenje.si

– popoldan (13.30-20.00) – mag. Danica Veternik Dražnik, univ. dipl. psih., spec. klin. psih., 031 334 159, danica.draznik@zd-velenje.si

Sreda:

– popoldan (13.30-20.00) – Karmen Toplak, mag. psih., 031 334 158, karmen.toplak@zd.velenje.si

Četrtek:

– dopoldan (7.00-13.30) – Karmen Toplak, mag. psih., 031 334 158, karmen.toplak@zd.velenje.si

Petek:

– dopoldan (7.00-13.30) – Karmen Toplak, mag. psih., 031 334 158, karmen.toplak@zd.velenje.si

– popoldan (13.30-20.00) – Niki Jakol, univ. dipl. psih., 051 493 400, niki.jakol@zd-velenje.si

• SOS telefon: 080 11 55. Če ste žrtev kakršnekoli oblike nasilja, lahko brez zadržka pokličete na to številko, vsak delavnik od 12.00 do 16.00, 19.00 do 22.00, sobote, nedelje in prazniki od 18.00 do 22.00.
  • To sem jaz: Spletna svetovalnica za otroke in mladostnike.
  • Članek razvojne psihologinje dr. Ljubice Marjanovič Umek:

• Društvo za nenasilno komunikacijo, dosegljivi so vsak delovnik med 8.00 in 20.00 na dežurnih telefonskih številkah  Ljubljana: 01 43 44-822, 031 770 120 in Koper: 05 63 93 170, 031 546 098 ).

Ostanimo povezani in zdravi. Vse dobro vam želim.

“Ni res, da je eno samo sonce in da samo ono greje. Sonc je na zemlji in nebu, da jih nihče ne prešteje.”

(T. Pavček)

Šolska svetovalna delavka