SPOZNAVALI SMO POKLICE

20160121_094358V tem času intenzivno potekajo dejavnosti poklicnega usmerjanja učencev, ki bodo nadaljevali izobraževanje v srednjih šolah. Kot vsi vemo je izbira poklica ena najpomembnejših odločitev. Priprava na izbiro poklica je zato zelo pomembna in je sestavljena iz različnih aktivnosti: razvijanja interesov, spoznavanja poklicev v njihovem delovnem okolju in iskanja poklicnih ciljev skozi proces poklicnega svetovanja. Dobra informiranost učencev je vsekakor zelo pomembna za uspešno sprejemanje odločitev o nadaljnjem šolanju, od katerega je odvisna njihova nadaljnja poklicna kariera. Prav zaradi tega smo v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje, Območno službo Velenje, v četrtek, 21. 1. 2016, organizirali tehniški dan »Spoznavanje poklicev v delovnem okolju«. Namen tehniškega dne je bil mladim nuditi dodatne informacije o izobraževanju, delovnih procesih, naravi in pogojih dela v realnem delovnem okolju ter omogočiti spoznavanje perspektivnih poklicev, ki jih slovenski delodajalci potrebujejo. Spoznali smo ogromno poklicev, za katere so devetošolci izrazili zanimanje. Poklice v zdravstvu (bolničar-negovalec, srednja medicinska sestra/srednji zdravstvenik, fizioterapevt, delovni terapevt, zdravnik, itd.) so spoznavali v Zdravstvenem domu Velenje in Domu za varstvo odraslih Velenje. Fantje so tehniške poklice spoznavali na Medpodjetniškem izobraževalnem centru (poklici s področja strojništva, elektrotehnike, računalništva in okoljevarstva). Predstavljen pa jim je bil tudi poklic policista in varnostnika. Učencem so bile še posebej zanimive predstavitve poklicev odvetnika, arhitekta, novinarja, veterinarja, frizerja, vzgojitelja in pomočnika vzgojitelja predšolskih otrok. Devetošolcem so bile predstavitve poklicev zelo všeč, najpomembnejše pri vsem tem pa je, da so bogatejši za dodatne informacije, ki jih bodo prav gotovo lahko uporabili pri poklicnem odločanju in pri njihovem poklicnem uveljavljanju.

Iskrena hvala vsem sodelujočim podjetjem, zavodom, delodajalcem oz. predstavnikom poklicev, ki so izkazali pripravljenost podeliti svoje izkušnje našim devetošolcem.

Šolska svetovalna delavka

Vedenik Mojca