TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

18. novembra 2011 se je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk prvič udejanjil z živili na krožniku, in sicer s kruhom, maslom, medom, mlekom in jabolki – vse domačega izvora. Takrat je bilo na vrtce in osnovne šole je bilo za zajtrk dostavljenih več kot 19.000 kg kruha, 2.600 kg masla, 53. 600 litrov mleka, 3.220 kg medu in 32.000 kg jabolk. V projekt je vključenih okoli 268.074 otrok, vzgojiteljev in učiteljev v slovenskih vrtcih in osnovnih šolah (160.242 otrok v osnovnih šolah in 84.692 otrok v vrtcih). Projekt je potekal na 1.535 lokacijah, in sicer na 828 osnovnih šolah in 707 vrtcih.
Pobudnik projekta Tradicionalni slovenski zajtrk je Čebelarska zveza Slovenije.

To je dan, na katerega spodbujamo slovenske pridelovalce in predelovalce hrane ter spodbujamo tudi samooskrbo s kvalitetno hrano iz krajevnega okolja.

Praznujemo ga vsak tretji petek v novembru. V tradicionalni slovenski zajtrk vključujemo topel kruh iz krušne peči, med slovenskih čebel, maslo, sočno jabolko ter mleko naših Lisk.

V petek, 15.11. smo učenci osnovne šole Šalek imeli tradicionalni slovenski zajtrk. V petek je prva ura pouka potekala malo drugače. Namesto, da bi bili na mizi zvezki in knjige, so bile na mizi same dobrote. Ob začetku smo po šolskem zvočniku poslušali kratko igro o slovenskem zajtrku, nato pa so zavrteli pesem čebelice. Nato so reditelji vsakega razreda odšli po zajtrk. Učenci so v dobrem vzdušju pojedli zajtrk in nadaljevali s poukom, pri katerem so nam učitelji povedali še nekaj malega o tradicionalnem slovenskem zajtrku.

Novinarke OŠ Šalek

KAKO SE NAM JE ZDEL SLOVENSKI ZAJTRK?

Eva: Slovenski zajtrk se mi je zdel super, samo ne jem medu.

Zala: Zajtrk mi je bil zelo dober in v njem sem zelo uživala.

Katja: V zajtrku sem zelo uživala in zdel se mi je zelo okusen.

Nika: Najboljši del zajtrka je bilo ko je odpadlo prvih 15 min. Vsi smo bili veseli in siti.

Zarja: Najbolj všeč mi je bila pesem. Pri hrani je bilo vse okej, samo kruh bi lahko bil malo mehkejši.

Anja: Zajtrk mi je ob zgodnjih urah zelo prijal ob čebelarski pesmi, čeprav ne maram medu.

Brina: Zajtrk mi je zelo teknil, čeprav sem jedla samo kruh z maslom.

Neža: Slovenski zajtrk mi je bil zelo všeč, še posebej pa kruh. Rada imam hrano slovenske kakovosti.