TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

Vsak tretji petek v letu novembru obeležujemo dan slovenske hrane. Istočasno pa je v petek 16. novembra potekal že osmi tradicionalni slovenski zajtrk. Tudi letos so učenci dobili živila iz lokalnega okolja. Naši učenci so se pridružili okoli 260.000 učencem po celi Sloveniji, ki so zajtrkovali kruh, domači med, jabolko in mleko.

Glavni namen tega vseslovenskega projekta, ki poteka na dan slovenske hrane, je podpora lokalnim pridelovalcem in predelovalcem hrane. Z njim se želi spodbuditi zavedanje in pomen zagotavljanja prehranske varnosti ter ohranjanje čistega in zdravega okolja. Letos pa je poseben poudarek na pomenu zdravih tal. Saj so zdrava tla pogoj, da je hrana, ki se znajde na vašem krožniku varna in kakovostna.

Tradicionalni slovenski zajtrk je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije leta 2011, zato je vsako leto pomemben del zajtrka tudi domači slovenski med, ki so ga pridelale pridne čebele in čebelarji. Od 20. maja lani v Sloveniji in celem svetu obeležujemo svetovni dan čebel. In zahvala za to gre slovenskim čebelarjem in Republiki Sloveniji, ki so dali pobudo za ta dan, saj vsi vemo, da brez čebel, ne bi bilo življenja.

Na slovenskih tleh ima med velik pomen. Avgusta 2008 so slovenski čebelarji uvedli tipiziran kozarec za med. V letu 2009 pa so uvedli tudi prepoznavno nalepko, ki jo lahko najdemo skoraj na vseh slovenskih medih. Zaradi raznolikosti okolja v katerem živimo, poznamo različne vrste medu. Najbolj poznani so gozdni, akacijev in cvetlični med, pa tudi kostanjev, smrekov ter mnogi drugi. Kateri pa je vaš najljubši?

Pripravili Nika Novosad, 8.a in mentorica Alenka Gomivnik

(Skupno 38 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Dostopnost