KULTURNI ZAKLADI ŠALEKA

DSC_0122Prešeren živi v nas. Živi, ko beremo njegove pesmi, ko uživamo in razmišljamo ob njih. Lik Prešerna se nam razkriva v različnih in vedno novih podobah.

Ob slovenskem kulturnem prazniku smo učenci odkrivali kulturne zaklade našega kraja. Tako smo v torek, 7. februarja, ustvarjali v literarni, likovni, glasbeni, kulinarični in gledališki delavnici. V delavnicah smo s pesmimi Štefanije Prislan obudili spomin na nekdanjo vasico in krajane Šaleka ter mitološka bitja, ki še vedno burijo našo domišljijo. V tedanji čas so nas popeljali mladi gledališčniki z zgodbo o štirih godcih in zlatih orehih, v glasbeni delavnici smo plesali srednjeveške plese, obiskala nas je srednjeveška gospoda, v likovni delavnici pa smo poustvarili Šaleški grad. Šestošolci so v kulinarični delavnici skuhali knapovski golaž in spekli jabolka z brusnično marmelado. Mlade turistične vodičke naše šole so po poti skozi Šalek učencem od 3. do 5. razreda predstavile Šaleški grad, Prislanovo hišo, cerkev Sv. Andreja in gostilno Verdev.

Časi se spreminjajo, kulturna dediščina pa ostaja zaklad, ki ga ohranjamo in varujemo.