Učenci OŠ Šalek sodelovali na 16. mednarodni konferenci SLOBIOM 2016

20161116_083919Slovenija je morda res majhna, a z naravnimi bogastvi zelo bogata država. Za mlade in družbo je pomembno, da že zgodaj razmišljajo o idejah za trajnostni razvoj, saj bodo te kmalu krojile našo skupno prihodnost in vplivale na našo skupno blaginjo. Primerno gospodarjenje z vodnimi viri, ekološko kmetovanje, naravne surovine, obnovljiva energija, pomen čebel za naravo, vse to so napredne ideje, ki imajo dolgoročne cilje in če jih želimo doseči, moramo v to vključevati mlade.

Prav z namenom spodbujanja teh idej sta Zveza društev za biomaso Slovenije in Državni svet Republike Slovenije 16. novembra 2016 organizirala drugi del 16. mednarodne konference SLOBIOM 2016 z naslovom Medkulturni dialog za obnovljivo energijo in ekološko kmetovanje. Z obiskom Državnega zbora Republike Slovenije in z branjem literarnih prispevkov na konferenci sta v mozaik vizije trajnostnega razvoja naše države dodali delček tudi učenki Tinkara Miklavžin in Iza Šerc pod mentorstvom ravnateljice Irene Poljanšek Sivka in učiteljice Sanje Jazbinšek Sever. V preddverju dvorane Državnega sveta smo v sodelovanju z ostalimi šolami za razstavo prispevali tudi likovne in fotografske izdelke, ki so nastali na natečaju Društva Naša zemlja na temo Srečanja pri vodnjakih in studencih. Udejstvovanja mladih in spodbujanje zanimanja za skupnost je ključnega pomena, ki se ga zaveda tudi neprofitno Kulturno-naravoslovno društvo Naša zemlja. V okviru svojega delovanja se društvo aktivno povezuje z osnovnimi in srednjimi šolami širom Republike Slovenije. Temeljni namen društva pa je osveščanje mladih o aktualnem dogajanju na Slovenskem na njim prijazen način preko literarnih, retoričnih, likovnih delavnic in najrazličnejših predavanj. Pridružujemo se mnenju članov društva in udeležencem mednarodne konference, da med naše pomembne vrednote zagotovo sodi tudi voda kot nepogrešljivi vir življenja. V svoji pesmi o domovini in pomembni vrednoti – vodi je razmišljala naša nekdanja učenka Ana Marija Jevšenak:

Čudovita si, moja domovina,

od množic občudovana,

ostani z vodami prepredena pajčevina,

Slovenija, moja domovina.

Sanja Jazbinšek Sever